Bz4x, Toyota’nın ilk akülü elektrikli aracının resmi adıdır. BZ4X bir deney değildir. Şirketin ilk toplu pazara yönelik tamamen elektrikli aracı ve 2025 yılına kadar küresel olarak tanıtmayı planladığı 15 araçtan ilki. Toyota bZ4X 29 Ekim 2021 tarihinde dünya genelinde yapılan lansmanı ile tanıtıldı.

 

 

bZ4X, 71.4 kwh kapasiteli lityum bataryaları sayesinde 450 kilometre menzil sunuyor. Bu bataryalar aracın şasisine entegre edildi. Önden çekişli versiyonda bulunan 150 kw’lık elektrik motoru, 204 bg güç ve 265 Nm tork üretebiliyor. 160 km/sa maksimum sürate sahip model, 8.4 saniyede 100 km/sa sürate ulaşıyor. Dört tekerden çekiş sistemi bulunan bZ4X ise 217 bg güce ve 336 Nm tork değerine sahip. 0-100 km/sa sürate diğer versiyonundan 0.7 saniye daha hızlı şekilde, 7.7 saniyede ulaşıyor. Tek pedallı sürüş özelliği ise frenin enerji rejenerasyonunu artırarak sürücüye sadece gaz pedalı ile hızlanma ve yavaşlamasına olanak sağlıyor.
Opsiyonel olarak sunulan güneş panelleri ile aracın menzili maksimuma çıkarılabiliyor. Bu paneller, sıfır emisyon ve sıfır maliyetle güneş enerjisinden elektrik üreterek aracın bataryasını dolduruyor. Japon üretici, bu panellerin yılda 1800 kilometrelik menzil sunacak şekilde enerji depolayabildiğini belirtiyor. Aynı zamanda güneş panelleri sürüş sırasındayken de enerji depolayabiliyor.
2019 RAV4 ile başlayan otomobil üreticisi, katlanmış origami kağıt kreasyonları gibi birçok keskin kıvrım ve açıyla dış tasarıma geri dönmüş gibi görünüyor.
Sürücü bilgi ekranı, net bir görüş sağlamak için direksiyon simidinin oldukça arkasında ve biraz üzerinde bulunur

 

Bu yeni ürün gamının ilki ve dört tekerlekten çekiş sistemine (AWD) sahip olan orta ölçekli SUV model Toyota bZ4X Concept, Toyota’nın sadece bir otomobil şirketi olmaktan, herkes için mobilite üreten bir şirket olmaya giden yolun önemli bir parçası olarak dikkat çekiyor. Konseptteki ‘BZ’ kısaltması ‘Beyond Zero/Sıfırın ötesinde’ isminin baş harflerini temsil ediyor ve Toyota’nın sadece sıfır emisyonlu ve karbon nötr araçlar yapmanın ötesine gitme başarısı olarak değerlendiriliyor. Toyota bu araçla birlikte aynı zamanda topluma, bireylere ve çevreye yeni faydalar sağlamayı da amaçlıyor.
Otomobil dünyasında en yeni ve en merak edilen araçlarla karşınıza çıkmaya devam edeceğiz.