Porsche Motorsport ile yakın işbirliği içinde geliştirilen bu yüksek performanslı spor otomobile, saf yarış teknolojisini bir üretim modeline hiç olmadığı kadar tutarlı bir şekilde aktarıyor.
911 GT3 , dayanıklılık yarışlarında denenmiş ve test edilmiştir. Nuerburgring-Nordschleife pistinde test edilen Yeni 911 GT3, bir önceki versiyonundan 17 saniye daha kısa bir sürede turu tamamlayarak daha iyi bir derece elde etti. Test pilotu Lars Kern, 20,8 kilometrelik turu 6:59.927 dakikada tamamlarken, daha önce kıstas olarak kullanılan 20,6 kilometrelik kısa pisti ise 6:55.2 dakikada tamamlamış.
Akustik açıdan etkileyici, yüksek devirli motor, yeni 911 GT3 Cup’ta da pratikte değişmeden kullanılıyor. Sonuç mükemmel bir sürüş makinesidir.Verimli ,hassas ve yüksek performanslı ,pist için mükemmel ve günlük kullanım için mükemmel.Aracın teknik özelliklerine baktığımızda,
Silindir sayısı : 6
Motor Hacmi : 3996 cm3                                                               
Güç : 375 kw
Azami Hız : 320 km/h 
Uzunluk : 4573 mm
Genişlik : 1852 mm
Porsche, özellikle saf bir sürüş deneyimi arayanlar için en yeni GT3’ü 7 vitesli çift kavramalı PDK veya altı vitesli manuel şanzımanla donatıyor. 911 GT3’ün ayırt edici gücü, özelliklerinin toplamında yatmaktadır. 320 km/sa azami hız (PDK ile 318 km/sa) ile önceki 911 GT3 RS’den bile daha hızlıdır ve 3.4 saniyede sıfırı 100 km/s’ye iter.

 

Sofistike gövde aero, motor yarışlarından kazanılan deneyimlerden yararlanarak, sürtünme katsayısını belirgin şekilde etkilemeden daha fazla yere basma kuvveti üretir. Performans modunda, manuel olarak ayarlanan kanat ve difüzör, yüksek viraj alma hızları için aerodinamik basıncı önemli ölçüde artırır.
Daha geniş bir gövdeye, daha büyük tekerleklere ve ek teknik özelliklere rağmen, yeni GT3’ün ağırlığı selefi ile aynıdır; CFRP ön kaput, isteğe bağlı karbon fiber hafif tavan ve dövme hafif alaşım jantlar, ağırlık disiplini sağlar. Hafif spor egzoz sistemi, ağırlığı 10 kg kadar azaltır.
Kullanıcılar, 911 GT3’ü ünlü yapan yarış genlerinin en yeni nesil, yani mevcut model nesline uygun kokpit boyunca devam ettirildiğini görmekten memnun olacaklar. Yeni bir özellik, palet ekranıdır.Bir düğmeye dokunarak, merkezi devir sayacının solundaki ve sağındaki dijital göstergeleri azaltır ve tümü önemli olan lastik basıncı göstergesi, yağ basıncı ve su sıcaklığı gibi bilgileri vurgular. Ayrıca devir sayacının solunda ve sağında renkli çubuklara sahip görsel bir vites değiştirme asistanı ve Motorsport’tan türetilen bir vites ışığı içerir. Her zaman olduğu gibi, yeni 911 GT3’te karbondan yapılmış dış ayna kapakları, karartılmış LED matris ana farlar ve uyumlu arka lambalar dahil olmak üzere kapsamlı iç ve dış özel seçenekler mevcuttur.