Mercedes EQ serisinin elektrikli ilk sedan modeli olan EQS, elektrikli lüks araç tanımlarına yeni bir bakış getiriyor. Fütüristik bir iç mekan ve devasa bir pil, Mercedes’in çerçeveli ilk elektrikli arabasını tanımlıyor.
Mercedes-Benz CEO’su Ola Källenius, ‘’EQS, gerçek bir lüks kabuğun içindeki yüksek teknolojidir.’’diyerek EQS’i tanımladı.

 

EQS, verimliliği artırmak ve aynı zamanda sessiz, konforlu bir iç mekan deneyimi sağlamak için yüksek hızlı trene benzeyen “tek yay” tasarımına sahip ilk Mercedes-Benz’dir.Mercedes-Benz, mimariyi basitleştirirken yeni özellikler eklemek için daha fazla alan yaratıp çeşitli ve dağıtılmış kokpit bileşenlerini tek bir yapay zeka platformunda (tek bir cam yüzey altında üç ayrı ekranla) birleştirmeyi başardı bu modeliyle. Harita özelliği, sürücülerin rotalarını en ince ayrıntısına kadar 3D olarak görmelerini sağlıyor. Ayrıca pil kapasitesini, hava koşullarını ve topografyayı rota planlamasına dahil ederek gerekirse yol boyunca şarj noktaları önerebiliyor. 
Kapılar çerçevesizdir ve en son S-sınıfında görülen aynı hizada tutamaklara sahiptir.EQS’nin yoğun alüminyum platformu, tek motorlu ve arkadan çekişli veya çift motorlu, dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki aktarma organı düzenini destekliyor. Elektrik motorlarını Valeo Siemens eAutomotive kardeş şirketi üretti. Ayrıca motorlar önde bir alt şasi içinde ve arkada aks tertibatı içinde alçak monte edilmiştir.Mercedes-Benz kardeş şirketi Accumotive tarafından monte edilen 396 voltluk bir lityum iyon pil, çelik ve alüminyum bir kasa kullanıyor. Ayrıca zemine entegre edilerek EQS’ye S sınıfından çok daha düşük bir ağırlık merkezi sağlıyor. Bu arada güç elektroniği, sabit kaputun altında ön tarafta paketlenmiş bulunuyor.
670 kilometreye (WLTP) varan menzil ve 385 kW’a varan güç üretimi ile EQS’in güç-aktarım sistemi, S-Serisi segmentindeki kullanıcıların gereksinimlerini karşılıyor. Ayrıca 560 kW’ya kadar bir performans versiyonu da planlanıyor. Tüm EQS versiyonlarının arka aksında bir elektrikli güç-aktarma sistemi (eATS) bulunurken, 4MATIC versiyonlarının ön aksında da bir eATS bulunuyor.EQS, çok daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip yeni nesil bataryalarla sunuluyor. İki bataryadan daha büyük olanı, 107,8 kWh enerji kapasitesine sahip. Bu rakam, EQC’ye kıyasla yaklaşık % 26 daha yüksek bir kapasite anlamına geliyor.
Direksiyon hafif ağırlıklı. Yine de, hıza bağlı sistemde sürücünün olaya dahil olmasını sağlamak için yeterli dokunsallık var. EQS’yi yola güvenle yerleştirmenizi sağlayan çok hassas hareket ile bu açıdan S-sınıfını andırıyor. Günlük sürüş koşullarında rahat bir araba için direksiyonda iyi tasarlanmış bir incelik vardır.
770 kilometreye kadar menzil sunabilen ve 300 kilometreye kadar menzil için 15 dakikada şarj edilebilen EQS modelinin, 2021’in son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

 

 

Merak ettiğiniz araçları sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.
Hazırlayan, Ezgi Altunkaya