Mercedes EQE, Mercedes EQ ailesinin ultra lüks EQS’ye göre pek çok teknolojiyi daha küçük, daha ucuz bir pakette toplayan yepyeni bir elektrikli sedan modeli.Mercedes‘in bu yeni modeli, EQS‘de bulunan çok sayıda yüksek teknoloji özelliğinin kısılmış ve daha ucuz halidir.
Tasarım anlamında EQS’ye bir hayli benzeyen EQE’nin en büyük farkı boyutlarında. 4.934 milimetre uzunluk ile EQS’in altında kalan model, aks aralığı departmanında da EQS’in satışlarından yememesi için ufak bir düşüş yaşamış.EQE’nin aerodinamik yapısını 90.6 kWh’lik bir batarya hareketlendiriyor. Arka aks üzerine yerleştirilmiş bir elektrikli motor kullanan model bu motordan 292 bg güç ve 530 Nm tork üretebiliyor.  Arkadan itişli sürüş sistemi standart olarak gelecek fakat isteyen kullanıcılar AWD opsiyonunu da kullanabilecek. Aracın menzilini WLTP testlerinde 660 kilometre olarak ölçmüş. DC hızlı şarj özelliği sayesinde 30 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e dolum mümkün.

 

Yeni Mercedes EQE’nin iç mekanında, giriş versiyonunda 56 inçlik yekpare kavisli cam yüzeyden oluşan bir panel bulunuyor.Bu panelde 12.3 inç dijital gösterge, 17.7 inç merkez dokunmatik ekran ve 12.3 inç ön yolcu ekranı bulunuyor. Bunun yanı sıra biyometrik doğrulama için parmak izi okuyucu ve artırılmış gerçeklik özellikli navigasyon da tıpkı EQS’teki gibi listede yer alıyor. Mercedes EQE kablosuz güncellemelerle uyumlu, bu nedenle en son yazılımların tümüne sahip olduğundan emin olmak için onu bir bayiye götürmeniz gerekmiyor.
Mercedes EQE, sürüşü çok rahatlatıcı hale getirecek birçok özelliğe sahiptir. Yeni başlayanlar için Mercedes, gürültü ve titreşimleri ortadan kaldırmak için tüm aküleri ve motorları özel bir köpükle kaplamış ve rüzgar gürültüsünü azaltmak için gövdesinde ince ayar yapılmıştır.
Yeni Mercedes EQE muhtemelen 2022’de satışa sunulacak. Mercedes henüz ne kadara mal olacağını açıklamadı.Muhtemelen yüksek özellikli bir Mercedes E-Serisi ile yaklaşık olarak 65.000 € ‘dan başlayan fabrika çıkış  fiyatlarına sahip olacağı düşünülüyor.Dört tekerlekten çekişli versiyonlar daha pahalıya mal olacak ve daha sonra gelecek olan AMG EQE muhtemelen bizi fabrika çıkış fiyatı olarak 100.000 € ile  karşılayacaktır.