Maserati, MC20 ile gündemdeki yerini alıyor.MC20, Maserati’nin Torino’da bulunan ve 1940’tan beri Maserati’nin evi olan Modena şehir merkezindeki tarihi Viale Ciro Menotti fabrikasında üretildi ve Maserati’nin ilk modern orta motorlu süper spor otomobili oldu. Araç pistte ve yolda eşit derecede iyi performans gösteriyor ayrıca etkileyici kelebek kapılarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Markanın 630 beygir gücündeki turbo şarjlı V6 “Nettuno” motoru MC20’de yer alıyor ve bu motor aracı 3 saniyeden daha kısa sürede saatte 100 km hıza çıkarttığı belirtiliyor, bu gerçekten çok yüksek bir motor performansı.
MC20, ortadan motorlu bir spor otomobil. Minimalist bir kabine sahip iki kişilik üstü açılır araba veya coupe modelleri mevcut. Şirket, hem aktarma organları hem de süspansiyon için alüminyum alt çerçevelerle tamamlanmış bir karbon fiber yapı oluşturmak için motor sporları mühendisliğindeki en son yenilikleri kullanmış. Bu tasarım özellikleri, en yüksek hızları geliştirmek için mümkün olan en hafif ağırlığı sağlıyor.Kaputun altında 630 beygir güç üreten çift turbo şarjlı V6 motor bulunuyor. Bu motor Nettuno olarak bilinir ve Formula 1 yarış arabalarında bulunan aynı çift yanmalı sistemle birlikte gelir. Bu güçlü motor, üç saniyeden daha kısa bir 0-60 mil / saat hız ve 200 mil / saat’in üzerinde bir azami hız üretmek için sekiz vitesli bir otomatik şanzımanı eşleştiriyor. MC20’den kısa bir süre sonra, bir elektrikli MC20 de piyasaya sürülecek. Bu model hakkında henüz çok fazla ayrıntı bilmiyoruz.
İtalyan motor sporları mühendisliğinin yeni zaferi olan MC20, yüksek teknolojiyle üretilen ultra hafif Karbon Fiber Monokok gövde, yüksek burulmazlığı ve bükülmezliği sayesinde MC20’yi daha güçlü, daha hızlı, daha güvenli ve dinamik anlamda olağanüstü hale getirmek için geliştirildi.
MC20 4 özel sürüş moduna sahip.
GT sürüş modu: Performans ve konforun gerçekten buluştuğu yer.Gündelik kullanıma uygundur.
Sport sürüş modu: Pist heyecanı.
Corsa sürüş modu: Azami güce anında ulaşır.Vites geçişleri süper hızlıdır.
Wet sürüş modu: Yağmur yağarken ya da asfalt kaygan olduğunda hızlanırken veya viraj alırken motor gücünü sınırlayarak MC20’nizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.
Hazırlayan ; Ezgi Altunkaya