AUDI E-TRON GT MODELİYLE NİHAYET KARŞIMIZDA

Alman otomobil üreticisi Audi, kullanıcı beklentileri ve günümüz koşullarına ayak uydurarak, elektrikli araç modellerini geliştirmeye devam ediyor. Audi’nin en yeni elektrikli modeli ise elektrikli spor sedan E-Tron GT. Bu modeli ile Porsche Taycan’a rakip diyebiliriz. Aracın daha da yüksek performans için hazırlanmış RS E-Tron GT versiyonu da bulunuyor.

Araçta 93.4 kWh’lık bir batarya, 800-volt’luk bir elektrik altyapısı bulunuyor. Araç, %80 batarya doluluk oranına hızlı şarj ile 23 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyor.

Her iki aksı üzerinde birer elektrik motoru bulunduran E-Tron GT’nin baz versiyonu 476 beygir güç ile 630 Nm tork üretiyor. Aracın RS versiyonu ise bu değerleri 598 beygir güç ile 830 Nm gibi değerlere çıkarak bizi şaşırtıyor.

Ayrıca Audi E-Tron SUV’sinde olduğu gibi E-Tron GT’de de “overboost” denilen “ani yüksek güç olarak tabir edebileceğimiz özellik bulunuyor. Bu özellik sayesinde aracın maksimum beygir gücü anlık olarak az önceki iki versiyon için 525 ve 640 beygir değerlerine yükselebiliyor.

Standart E-Tron GT  2 farklı donanım paketiyle sunuluyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniye civarında tamamlıyor. Aracın maksimum hızı ise 243 km/s olarak belirtiliyor. RS E-Tron GT ise 0-100 km/s hızlanmasını 3.1 saniye civarında tamamlıyor ve maksimum olarak da 248 km/s hıza ulaşabiliyor.

Porsche Taycan’ın teknik özelliklerine bakıldığında, Taycan’ın neredeyse tüm versiyonlarının 0-100 km/s hızlanması değerlerinin E-Tron GT’den daha iyi olduğunu farketmişlerdir. Çünkü Taycan 4S 3.8 saniye civarında, Turbo 3.0 saniye civarında, Turbo S ise 2.6 saniye civarında bu hızlanmasını tamamlayabiliyor.

Ayrıca Audi E-Tron GT’nin RS versiyonunun 3.1 saniyelik 0-100 değeri, Tesla Model S Long Range’e denk oluyor. Tabii Model S’in yeni Plaid versiyonu için 1.99 saniyelik sıradışı bir hızlanma değeri verildiği için ona hâliyle yetişemiyor.

Standart E-Tron GT’nin menzil değerinin 380 km civarında olacağını tahmin ediliyor. RS versiyonu için ise 370 km tahmini yapılıyor. Porsche Taycan 4S’te yaşandığı gibi, araçların bu menzil değerlerinin üstünde bir performansa çıkabilmeleri de mümkün görünüyor.

E-Tron GT’de de Taycan’da olduğu gibi havalı bir süspansiyon sistemi bulunuyor.

Fonksiyonel iç mekan

E-Tron GT’de klima kontrolleri için büyükçe ekran yerine, standart kontroller yerleştirilmiş. Yani klimanın ekranı biraz ufak tutulmuş. Aracın orta konsolunda multimedya ekranı, sürücünün hemen önünde de dokunmatik bir dijital gösterge paneli yer alıyor.

Çok yüksek tutulmayan bir fiyat

E-Tron GT’nin fiyatı ABD’de 100.000$’dan başlıyor. Bir üst donanım paketinde bu fiyat 107.000$’a, RS versiyonda ise 140.000$’a ulaşıyor. Örnek vermek gerekirse de Taycan’ın baz versiyonu olan Taycan 4S ABD’de 104.000$’dan başlıyor. Fakat E-Tron GT’ye göre daha ufak bir batarya ve daha ufak jantlarla geliyor. Son olarak E-Tron GT ve RS E-Tron GT’lerin yaz aylarında dünya genelindeki Audi bayilerinde yerlerini almalarının beklendiğini de söylemiş olalım.